13-ta rocznica śmierci Ks. dr Henryka Ostacha

1 maja 2024 r. to dzień, w którym pszczelarze uczcili 13-tą rocznicę śmierci Ks. dr Henryka Ostacha.

Tego dnia odbyła się w małym kościółku w Kamiannej uroczysta msza święta w jego intencji, a na grobie zmarłego złożono wieńce i zapalono znicze. Ks. Ostachowi pokłoniły się pszczelarskie sztandary.

Ks. dr Henryk Ostach był pszczelarzem, księdzem, doktorem teologii. W listopadzie 1981 r. powołany został na funkcję prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego. Pełnił ją godnie przez 3 kolejne kadencje. Był inicjatorem i budowniczym Domu Pszczelarza w Kamiannej. Był również inicjatorem XXXI Światowego Kongresu Apimondia, który odbył się w 1987 w Polsce, w Warszawie.

To dzięki niemu reaktywowano Wszechsłowiański Związek Pszczelarzy “Apislavia” w Bratysławie (kraje słowiańskie i naddunajskie), którego następnie został prezydentem. Ks. Ostach zainicjował również coroczne Ogólnopolskie Dni Pszczelarza i pielgrzymki pszczelarzy na Jasną Górę, w dniu ich patrona – św. Ambrożego.

W grudniu 1999 roku otrzymał tytuł Honorowego Prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Za swoje zasługi dla polskiego i europejskiego  pszczelarstwa przyjął najwyższe odznaczenia pszczelarskie PZP, a także Złoty Medal Słowackiego Związku Pszczelarzy i Złoty Medal Rumuńskiego Związku Pszczelarzy. Odznaczony został również Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.