Dom Pszczelarza

Zapraszamy do uroczyska w Kamiannej,
gdzie Królową jest miododajna pszczoła.
Dom Pszczelarza PZP
Zakład Handlowo-Produkcyjno-Usługowy w Kamiannej
(centrum konferencyjno-noclegowe)
Adres:
Kamianna 29,
33-336 Łabowa, pow. Nowy Sącz   tel. + 48 (18) 474-16-77
tel./fax. 474-17-15
E-mail: dompszczelarza@wp.pl
Jeżeli wśród lasów i górskiego krajobrazu, chcecie się Państwo zupełnie wyciszyć, poznać przyjemność zdobywania przyjaznych i łagodnych podejść nagradzających Wasz wysiłek panoramą wspaniałego krajobrazu, to zapraszamy do Domu Pszczelarza.
Kiedy rankiem wyjdziecie na taras naszego domu, usłyszycie radosny świergot ptaków, brzęczenie pszczół, szum drzew i plusk górskiego strumienia.
W naszym Domu czeka na Państwa rodzinna atmosfera i troskliwa opieka. Wasze dzieci, z dala od miejskich blokowisk, będą u nas radosne i szczęśliwe – tutaj zobaczą jak przyroda budzi się i zasypia, jak smakuje prawdziwy pszczeli miód.

Zapraszamy na: 

• pobyty grupowe (7-dniowe, 14-dniowe),
• wycieczki jednodniowe,
• pobyty indywidualne,
• pobyty rodzinne,
• imprezy okolicznościowe,
• sobotnio-niedzielne obiady,
• szkolenia (posiadamy salę konferencyjną – multimedialną).

BAZA:

– 50 miejsc noclegowych – każdy pokój z pełnym węzłem sanitarnym, Wi-Fi,
– jadalnia z domową kuchnią, smaczną i obfitą,
– sala konferencyjno-weselna,
– sklep z miodami i produktami pszczelimi,
– na zewnątrz duży parking,
– plac zabaw dla dzieci,
– Muzeum Pszczelarstwa,
– Zagroda Bartnika,
– malowniczy kościółek z rzeźbami miejscowego artysty,

Cennik usług świadczonych przez Dom Pszczelarza w Kamiannej
Nocleg 80 zł od osoby (możliwość negocjacji przy większej grupie)
107 zł od osoby ze śniadaniem
Wyżywienie całodzienne 90 zł od osoby w tym:
Śniadanie 27 zł od osoby
Obiad 36 zł od osoby
Kolacja 27 zł od osoby
Obiadokolacja 34 zł od osoby
Wynajem sali wykładowej Pierwsza godzina 100 zł,
każda następna 80 zł
Impreza weselna 200 – 300 zł od osoby
Usługa oprowadzania z przewodnikiem dla     indywidualnych osób 10 zł od osoby z degustacją
Usługa oprowadzania z przewodnikiem dla grup zorganizowanych 7 zł od osoby z degustacją

Dla grup powyżej 15 osób, a także dla dla pszczelarzy – członków Polskiego Związku Pszczelarskiego możliwa jest zniżka 10% do noclegu.

Dla dzieci do 10-go roku życia koszt ogólnego wyżywienia wynosi 75% kwoty przypadającej na osobę dorosłą .

Rys historyczny i teraźniejszość.

Pszczelarstwo ma w polskiej tradycji historię znacznie dłuższą od tysiącletniego państwa. Największe osiągnięcia w tej dziedzinie mają ścisłe powiązanie z działalnością księży i zakonników. W Kamiannej tę tradycję kontynuował z wielkimi sukcesami ks. dr Henryk Antoni Ostach, dr teologii, Prezes Honorowy Polskiego Związku Pszczelarskiego, Honorowy Prezydent Apislavii.

Po święceniach kapłańskich rozpoczął pracę duszpasterską w Studziannej. Cały czas jednak marzył, aby osiąść w takim miejscu, w którym życie religijne i społeczne trzeba będzie budować od podstaw.

Cel ten osiągnął 8-go maja 1960 roku, kiedy otrzymał skierowanie z Kurii Tarnowskiej, do małej, zatopionej wśród gór i lasów miejscowości Kamianna, liczącej kilkadziesiąt osób. Ludzie tutaj żyli w bardzo trudnych warunkach środowiskowych, ale zawsze byli zjednoczeni z naturą. Młody ksiądz, który postanowił żyć w takich misyjnych realiach, stał się dla nich nie tylko ojcem duchowym, ale i mężem opatrznościowym.

Wydzierżawił od spółdzielni ,,Las” 100-pniową pasiekę, zdobył kwalifikacje mistrza pszczelarskiego i rozpoczął na szeroką skalę działalność edukacyjną i propagatorską, ucząc okolicznych mieszkańców sztuki pszczelarskiej.

Działalność naukowa i edukacyjna wymagała zaplecza i bazy lokalowej.
W roku 1972 z inicjatywy ks. dr Ostacha, odbył się w Kamiannej, I-wszy Sądecki Dzień Pszczelarza, który dał początek cyklicznych, dwukrotnych w ciągu roku spotkań pszczelarzy i pasjonatów produktów pszczelich. Na tym spotkaniu zrodziła się inicjatywa budowy Domu Pszczelarza w Kamiannej.

Dzięki zaangażowaniu ks. Henryka w ideę budowy Domu Pszczelarza wpisali się pszczelarze z całej Polski. To z ich składek i cegiełek finansowych w 1983r. zbudowano Dom Pszczelarza.

Obiekt ten wybudowany wg najwyższych możliwych w tym czasie standardów, stał się bazą dydaktyczną dla uczniów szkół rolniczych, studentów i pszczelarzy. Powstał w nim dział produkcji leków na bazie miodu i produktów pszczelich.

Prowadzone są prelekcje i pokazy promocyjne dla grup turystycznych, na których omawia się i prezentuje wartości lecznicze i odżywcze miodu i produktów pszczelich.

Z inicjatywy ks. dr Henryka Ostacha w Kamiannej zapoczątkowano apiterapię (leczenie miodem i produktami pszczelimi) prowadzoną przez naukowców i lekarzy medycyny, różnych specjalności; między innymi: Prof. Artura Stojko, dr med. Jerzego Galę, lek. med. Kazimierza Pacha, lek. med. Barbarę Leszczyńską i innych.

Postać ks. dr H. Ostacha stała się znana wszystkim pszczelarzom w kraju i za granicą, czego dowodem było powołanie go w listopadzie 1981r. na Prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Funkcję tę ks. dr Ostach funkcję przez 3 kolejne kadencje.
W tym okresie pszczelarstwo polskie wypłynęło na forum międzynarodowe, a produkty pszczele uzyskały rangę preparatów leczniczych.
W okresie 12 letniego przewodnictwa ks. dr Henryka Ostacha, Polskiemu Związkowi Pszczelarskiemu, Kamianna stała się stolicą polskiego pszczelarstwa, coraz częściej odwiedzaną przez pszczelarzy z zagranicy.

ZAPRASZAMY!!!